اخیرا برخی تشکل های صنفی، مدعی مسئولیت در زمینه صدور مجوز فعالیت برای کسب و کارهای اینترنتی شده  و سازمان متبوع خود را مرجع صالح برای فعالیت در این زمینه معرفی کرده اند، این امر موجب شده است تا برخی از فعالان کسب و کارهای اینترنتی تلقی بی برنامگی و آشفتگی در حوزه کسب و کارهای اینترنتی در کشور و سردرگمی در این حوزه را داشته باشند.

این در حالی است که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به استناد وظایف مترتب در اساسنامه خود و مصوبه  مراجع ذیصلاح بعنوان اصلی ترین متولی در زمینه ساماندهی کسب و کارهای اینترنتی،  تهیه و اجرای سازوکار ارزیابی و رتبه­بندی مستمر و صدور نشان «اعتماد الکترونیکی» و «کیفیت خدمات» ؛مسئولیت ساماندهی و اعتبار سنجی کسب و کارهای اینترنتی از طریق اعطای نماد اعتماد الکترونیکی را به عهده دارد.

لذا، وظایف و مسئولیت های سایر دستگاه ها و تشکل ها در قبال کسب و کارهای اینترنتی، بخشی و مقطعی و با هماهنگی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بوده  و لذا قابلیت اجرا و بهرهبرداری از آن در صورت هماهنگی با نماد اعتماد صادره از این مرکز قابل تصور خواهد بود، و به هیچ عنوان جایگزین نماد اعتماد الکترونیکی محسوب نمی شود.

شایان ذکر است، در چارچوب تعیین شده در قانون برای نماد اعتماد، کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی با ریاست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و  با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی و انتظامی و نظارتی کشور تشکیل شده و نحوه فعالیت این کسب و کارها و رویه نظارت بر عملکرد آنها، تابع دستورالعمل های مصوب این کمیته  است.

بر این اساس، کلیه کسب و کارهای اینترنتی فعال در کشور، باید با مراجعه به پرتال نماد به آدرس enamad.ir نسبت به اخذ نماد اعتماد الکترونیکی اقدام کنند. همچنین مرکز مشاوره تخصصی تجارت الکترونیکی کشور از طریق شماره تماس 42715، آماده پاسخگویی به ابهامات و سوالات متقاضیان محترم است.

به این جهت ، هم میهنان عزیز می توانند با مراجعه به پرتال مزبور از فهرست کسب وکارهای اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی مطلع شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *